Asansör parçaları genellikle pahalı olmaktalar. Temel asansör bileşenlerini gruplandırmak istersek, taşıyıcı birim, güç birimi, güç iletim birimi, kontrol ve kumanda birimi gibi birimlere ayırabiliriz. Taşıyıcı birim kabinden oluşmaktadır. Güç birimi motor ve hidrolik asansörlerde motor-pompa sisteminden oluşur. Güç iletim birimini ise çelik halatlar ya da hidrolik silindirler oluşturmaktadır. Kumanda ve kontrol sistemi denilince ise akla, asansör kumanda paneli, asansör kontrol kartları gelmektedir. Bunların dışında asansörlerde çeşitli sensörler ve emniyet sistemleri de vardır.

Asansör parçaları denildiğinde akla ilk olarak yedek parçaların başında gelen hidrolik sistemleri ve kapılar geliyor. Bu ürünler tercih ettiğiniz markaya göre farklılık gösteriyor ama bir çoğunu makine sanayinden bulmak mümkün. İşinizi görecek bir parçanın temini her ne kadar kolay olursa olsun, bunun uygulaması kimi zaman pahalıya gelebiliyor.

Asansör parçalarının çoğu ülkemizde üretilmektedir. Asansörlerin kabinlerini üreten çok sayıda yerli şirket mevcut. Motor ve motor-pompa-hidrolik silindir ekipmanlarını asansör üreticileri, kendi alanlarında uzmanlaşmış firmalardan temin etmektedirler. Çelik halatlar için de benzer durum geçerlidir.

Asansör parçaları ile ilgili her türlü sorularınız için Zengin Asansör Destek Birimi  ile iletişime geçebilirsiniz.